BMK Facebook

FDM-taping

UCZESTNICY:

fizjoterapeuci (licencjat/magister), lekarze, masażyści, którzy ukończyli szkolenie FDM

FDM Taping jest jednym z kursów drugiego poziomu programu szkoleniowego Fascial Distortion Model przy organizacji IFDMO. Powstał na podstawie modelu terapeutycznego FDM, a jego twórcami są: pionier europejskiego Medical Taping Concept (MTC) i instruktor FDM Harry Pijnappel, starszy instruktor Kinesiology Tapingu (K-Aktive) i instruktor FDM Dennis Krause oraz starszy instruktor Tensiotaping i instruktor FDM Robert Faryj. Połączenie wiedzy tych trzech instruktorów z ich doświadczeniem zawodowym jest wyznacznikiem jakości tego szkolenia.

Szkolenie obejmuje omówienie struktur powięziowych i prezentację teorii, będącej podstawą działań terapeutycznych, ale przede wszystkim praktykę, której poświęca się podczas kursu wiele uwagi i czasu.W szkoleniu FDM Taping stosuje się aplikacje taśm elastycznych, które wspierają terapię FDM – wzmacniają i utrwalają jej efekty oraz łagodzą ból (aplikacje przeciwbólowe, limfatyczne, korygujące ułożenie powięzi i kompresyjne). Uczestnicy uczą się, w jaki sposób i w jakich miejscach naklejać terapeutyczne taśmy, jak je ciąć i jak dobierać do konkretnych schorzeń i miejsc.

Podczas kursu wykorzystuje się elementy diagnostyki i terapii metody FDM, której fundamentem jest mowa ciała pacjenta. Połączenie aplikacji z konkretnymi technikami metody Typaldosa daje uczestnikom kursu szerszy wachlarz rozwiązań w pracy z pacjentem. Część szkolenia przybiera formę warsztatów, podczas których zostają przedstawione propozycje postępowania w konkretnych przypadkach uszkodzeń układu narządu ruchu. Kurs obejmuje też analizę typowych zespołów, na przykład łokcia tenisisty czy golfisty, ostrogi piętowej, bolesnego barku itp., w podejściu zarówno lokalnym, jak i globalnym. Pozwala to jeszcze lepiej zrozumieć pracę nad tymi przypadkami i znacznie poprawić skuteczność terapii.

PROGRAM SZKOLENIA:

1 dzień szkolenia
- Wprowadzenie do FDM Taping
- Aplikacje w odniesieniu do dystorsji taśmy spustowej (TS)
- Aplikacje w odniesieniu do dystorsji kontinuum
- Aplikacje w odniesieniu do dystorsji fałd
- Aplikacje w odniesieniu do dystorsji cylindrycznej
- Aplikacje w odniesieniu do dystorsji tektonicznej
- Aplikacje w odniesieniu do dystorsji przepukliny punktu spustowego

2 dzień szkolenia

- Powtórzenie najtrudniejszych aplikacji
- Techniki manualne
- Aplikacje dodatkowe (limfatyczne)
- Wykorzystanie pianki poliuretanowej w aplikacjach
- Aplikacje dodatkowe (limfatyczne) cd.

Uczestnicy kursu otrzymują: tapy niezbędne do pracy podczas szkolenia, skrypt

WYKŁADOWCY:

Adam Kuna - fizjoterapeuta oraz certyfikowany przez IFDMO terapeuta metody FDM. Jest również terapeutą PNF, Mulligan Concept oraz certyfikowanym terapeutą Funkcjonalnego Treningu Motorycznego. Ponad 9 lat pracy z pacjentem pozwoliło mu uwierzyć, że terapia tkanek miękkich połączona z ruchem jest rozwiązaniem dla zdecydowanej większości zaburzeń układu narządu ruchu. Na co dzień pracuje w prywatnej przychodni rehabilitacyjnej AngitiaMed w Piszu. Oprócz metody FDM interesuje się również piką nożną.

 

 

 

 

CZAS TRWANIA: 2 dni (16 godzin dydaktycznych, gdzie 1 godz. dydaktyczna = 45 min)Najbliższe terminy szkoleń