BMK Facebook

Diagnostyka różnicowa w fizjoterapii

UCZESTNICY: fizjoterapeuci

FORMA KSZTAŁCENIA:
wykład ON-LINE (webinar bez włączonych kamer / mikrofonów - pytania na czacie)

 

OPIS SZKOLENIA:

Ból pleców, zmniejszenie rotacji w stawie biodrowym, osłabienie siły zginaczy stawu kolanowego... typowe skargi zgłaszane przez Pacjentów podczas wizyt w gabinecie Fizjoterapeuty. Zazwyczaj istnieje koincydencja dwóch zdarzeń - typowy objaw i typowa diagnoza. Takie rutynowe postrzeganie pracy z Pacjentem gwarantuje "wysoką" szansę na sukces terapeutyczny. W zależności od objawu skuteczność ta będzie oscylowała w granicach 70-90%. Tak jak w wielu innych obszarach życia, również w fizjoterapii obowiązuje reguła Pareto (zasada 80/20) mówiąca, że 20% przyczyn odpowiada za 80% problemów. Patrząc w tym ujęciu na problem bólu dolnego odcinka pleców możemy być pewni, że kilka podstawowych przyczyn (choroba krążka międzykręgowego, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym, dysbalans zginaczy / prostowników stawu biodrowego) odpowiada za ból u większości Pacjentów. Te pozostałe kilkanaście / kilkadziesiąt procent osób z bólem o "innym" pochodzeniu będzie wymagało zrobienia researchu przez większość dyscyplin medycznych w celu zidentyfikowania przyczyny bólu i wdrożenia skutecznego leczenia. Zasada Pareto nie przeczy innej oczywistej oczywistości... choroby najczęstsze występują najczęściej, ale rzadkie też się zdarzają.

Jak przebrnąć przez etap diagnozy? Jak zrobić to bezpiecznie (zarówno dla Pacjenta, jak i dla naszej polisy OC)? Jak zwiększyć skuteczność naszych działań?

Zapraszamy na szkolenie napisane przez życie. Powtórka znanych tematów, analiza przykładów z codziennej praktyki. Wpływ chorób ogólnoustrojowych na proces wnioskowania klinicznego.

 

PROGRAM SZKOLENIA:

1. Od objawu do wyleczenia - proces wnioskowania klinicznego w fizjoterapii.

2. Objaw a diagnoza.

3. Objawy "fizjoterapeutyczne" w chorobach wewnętrznych i chirurgii.

4. Zasady interpretacji wyników badań dodatkowych.

5. Diagnostyka różnicowa najczęstszych objawów chorobowych.

6. Przypadki kliniczne.

 

WYKŁADOWCA:

Tomasz Chmielewski (sportdoctor.pl) - lekarz (certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej), trener przygotowania motorycznego, akredytacja do prowadzenia części lekarskiej egzaminu kończącego cykl szkolenia terapii manualnej koncepcji Kaltenborn-Evjenth. Ponad 20 lat doświadczeń zawodowych... konsultacje lekarskie i trenerskie, tysiące godzin przeprowadzonych treningów, opieka medyczna w trakcie zgrupowań i zawodów, planowanie i realizacja indywidualnych planów treningowych, prowadzenie szkoleń. Ciągła nauka, rozwiązywanie problemów, analiza sukcesów i porażek + pasja do dzielenia się wiedzą.
Główne obszary zainteresowania to długofalowy rozwój młodego sportowca, przygotowanie motoryczne Zawodników, profilaktyka i leczenie urazów przeciążeniowych narządu ruchu oraz aspekty medyczne pracy z osobami aktywnymi fizycznie (zaburzenia funkcji tarczycy, insulinooporność, probiotykoterapia,...). Od kilku lat współpracuje z Polskim Związkiem Gimnastycznym i Ogólnokształcącymi Szkołami Baletowymi.

 

 

CZAS TRWANIA: 4 godziny (od godz. 17:00 do 21:00)

CENA: 109 PLN

Uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe (plik pdf)Najbliższe terminy szkoleń