IBITA Bobath Badanie i terapia dorosłych osób z zaburzeniami neurologicznymi - kurs podstawowy
UCZESTNICY:
fizjoterapeuci, lekarze, terapeuci zajęciowi
120-godzinny kurs dla fizjoterapeutów i lekarzy pracujących z Pacjentami po uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego (naczyniowych, urazowych) lub z przewlekłymi schorzeniami neurologicznymi m.in. z kręgu chorób demielinizacyjnych (SM), chorób ruchu (ch. Parkinsona). Absolwent szkolenia zdobędzie uwierzytelniony międzynarodowy certyfikat.
Certyfikat potwierdza nabycie umiejętności samodzielnego planowania, przeprowadzania i kontroli pracy z pacjentem z zachowaniem indywidualizacji postępowania.
Założenia metody zostały opracowane przez Bertę i Karela Bobath, którzy pierwotnie stworzyli techniki do pracy z dziećmi z porażeniem mózgowym. Dopiero po kilku latach ciągłego doskonalenia i rozwoju metody stwierdzono, że po pewnych modyfikacjach może być ona przydatna w terapii dorosłych Pacjentów z neurogennymi zaburzeniami ruchu i napięcia mięśniowego. Szczególny nacisk położony jest na normalizację napięcia mięśniowego odpowiadającego za prawidłową postawę i wzorzec ruchu poprzez hamowanie reakcji nieprawidłowych. Twórcy metody zauważyli, że najlepsze efekty terapeutyczne osiąga się włączając terapię w jak najkrótszym okresie czasu po uszkodzeniu układu nerwowego. Podejmowanie kompleksowych działań, obejmujących czynności fizjoterapeutyczne, lekarskie i pielęgniarskie, już podczas pobytu Pacjenta na OIOM w znamienny sposób poprawia rokowanie co do regresji następstw uszkodzenia. Wg koncepcji Bobath do zespołu terapeutycznego należy jak najszybciej włączyć rodzinę Pacjenta, logopedę, psychologa i ergoterapeutę. Dopiero tak skonstruowana 24-godzinna opieka pozwala na prowadzenie efektywnej terapii.
Fizjoterapeuta rozpoczynający pracę z wykorzystaniem założeń metody Bobath opanowuje liczne zagadnienia związane z anatomią i neurofizjologią. Koncepcja Bobath nie wytycza sobie sztywnych ram i podlega ciągłemu doskonaleniu i rozwojowi. Od roku 1984 szkoleniem instruktorów i ustalaniem wytycznych do prowadzenia edukacji zajmuje się International Bobath Instructors Training Association (IBITA).
Nasze szkolenie jest elementem tego, systemu edukacji. Kurs składa się z 2 modułów. Przerwa pomiędzy nimi jest przeznaczona na indywidualną pracę z Pacjentem i przygotowanie do egzaminu końcowego, na który się składa:
1. obserwacja pracy kursanta podczas szkolenia przez instruktora 2. praca z pacjentem/praca pisemna, pomiędzy modułami - "case study" 3. test teoretyczny
PROGRAM KURSU:
- Historia i podstawy teoretyczne koncepcji Bobath. - Ruch prawidłowy – teoria i praktyka. - ICF i pomiar rezultatów – badanie kliniczne, teoria i praktyka. - Znaczenie układu wstępującego dla kontroli posturalnej tułów. - Neurofizjologia – fizjologia mięśnia. - Neurofizjologia – zespół górnego neuronu ruchowego – UMNS, spastyczność. - Lokomocja – teoria. Faza podporowa. - Neurofizjologia – kontrola motoryczna, nauczanie motoryczne. Lokomocja – torowanie. - Napięcie mięśniowe- przedstawienie możliwości regulacji napięcia. - Zaburzenia percepcji. - Neurofizjologia – plastyczność / uzupełnienia. - Shoulder - Hand -Syndrome / Zespół Ręka-Ramię. - Zespół Patologicznego odpychania. - Wrsztaty praktyczne z pacjentami. - Zaopatrzenie ortopedyczne i program pracy domowej dla pacjenta.
|
WYKŁADOWCY:
Kosnstantinos Kypriglis-Kypriotis PT Bobath (IBITA) i instruktor IMTT (Grecja) ukończył wydział fizjoterapii Instytutu Technologicznego w Atenach w Grecji w 2003 roku. Uzyskał tytuły magistra w dziedzinie neurorehabilitacji (MSc Neurorehabilitation, Brunel University of London, Wielka Brytania) i zaburzeń metabolicznych kości (MSc MBD, School of Medicine, University of Athens, Grecja), odpowiednio w 2005 i 2011 roku.
Odbył szkolenia w zakresie takich koncepcji jak: Bobath, Punkty spustowe IMTT, PNF, Maitland, Customized Orthotics, Neurodynamika, Akupunktura, Manipulacja Powięzi i Taping.
Jest instruktorem Bobath International Bobath Instructors Teaching Association (IBITA). IBITA to międzynarodowe stowarzyszenie edukacyjne, które zapewnia edukację kliniczną dotyczącą koncepcji Bobath.
Interesuje się rolą dysfunkcji mięśniowo-powięziowych w zakresie kontroli motorycznej i dysfunkcji ruchu. Jest instruktorem kursu Interessengemeinschaft für myofasziale Triggerpunkt-Therapie (IMTT®). IMTT (imtt.ch) to szwajcarskie stowarzyszenie edukacyjne zapewniające edukację kliniczną fizjoterapeutom i lekarzom w zakresie oceny i leczenia dysfunkcji mięśniowo-powięziowych.
Obecnie Kostas pracuje jako fizjoterapeuta w Atenach w Grecji.
Kurs składa się z 2 modułów. Uczestnik zapisuje się na I moduł i automatycznie uzyskuje miejsce na II module.
NOWA EDYCJA KURSU - 2025 ROK
1 moduł: 01-08.06.2025 2 moduł: 06-12.10.2025
CENA: 8 800 PLN / całość
Agnieszka Śliwka (Polska) - Fizjoterapeutka. W 2011 uzyskała tytuł doktora nauk o kulturze fizycznej (CMUJ Wydział Nauk o Zdrowiu). Obecnie piastuje stanowisko adiunkta na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwerystetu Jagiellońskiego-Collegium Medicum. Międzynarodowy Instruktor kursów podstawowych Bobath IBITA. Koordynator i tłumacz kursów podyplomowych dla fizjoterapeutów. W swojej pracy zawodowej zajmuje się fizjoterapią pacjentów neurologicznych (urazy czaszkowo-mózgowe, udary mózgu, choroby neurodegeneracyjne, guzy CUN, urazy rdzenia kręgowego), fizjoterapią pulmonologiczną oraz fizjoterapią pacjentów bólowych (bóle kręgosłupa i stawów obwodowych, zespół górnego otworu klatki piersiowej). Prowadzi również terapię u dzieci i dorosłych z wadami postawy.
Ukończyła liczne szkolenia m.in.: IBITA Bobath, PNF, Medycyna Ortopedyczna wg. J.Cyriaxa, Terapia stawów skroniowo-żuchwowych, PRI- Postural Restoration Institute Praca naukowa: Autorka publikacji polsko i anglojęzycznych. Koordynator i wykonawca projektów badawczych. Wykładowca i uczestnik konferencji naukowych krajowych i zaagranicznych
Kurs składa się z 3 modułów. Uczestnik zapisuje się na I moduł i automatycznie uzyskuje miejsce na II i III module.
Benedikt Bömer (Niemcy) Od 1996 do 2002 roku Bömer zajmował stanowisko Dyrektora Oddziału Fizjoterapii, Terapii Zajęciowej i Terapii Sportu w Szpitalnej Klinice Rehabilitacji w Beelitz-Heilstätten, placówce dla 240 pacjentów hospitalizowanych i obejmującej rehabilitację pacjentów na wszystkich etapach chorób, takich jak udar, uraz rdzenia kręgowego, uraz mózgu i choroba Parkinsona. W tym czasie Bömer uczestniczył także w rozwoju instytucji. Od 2002 roku Bömer zajmuje stanowisko Profesjonalnego Konsultanta, który doradza całemu personelowi rehabilitacyjnemu we wszystkich terapiach pacjentów szpitalnych w tej samej klinice Beelitz-Heilstätten. W trakcie swojej kariery zawodowej Bömer kontynuował swoją edukację i ukończył szkolenie na Terapeuty Manualnego (1992), uzyskał licencję Międzynarodowego Instruktora PNF, uznanego IPNFA (instruktor kursu podstawowego w 1999, instruktor kursu zaawansowanego w 2003 i starszy instruktor w 2014). W sierpniu 2003 Bömer otrzymał licencję na Międzynarodowego Instruktora w „Bobath for Adults”, uznanie IBITA. Od końca sierpnia 2014 roku Bömer ukończył studia magisterskie z neuronauki. W ciągu ostatnich piętnastu lat Bömer prowadził kilka międzynarodowych kursów w Bobath i PNF w różnych krajach Europy (Niemcy, Polska, Grecja), a także w Japonii, Korei Południowej i Brazylii. Bömer prowadził obszerne wykłady na temat rehabilitacji neurologicznej, przedstawiając specjalne metody leczenia i / lub określone upośledzenia. Bömer był współautorem książki „Physiotherapie bei Wirbelsäulenerkrankungen” (Fizjoterapia urazów kręgosłupa) w eseju „PNF Methode”, wyd. Soyka. M. and Meholm.D., Wydawca: Urban & Fischer, 2000.
Najbliższe terminy szkoleń
1 - 8 czerwca 2025
(120 godz. dydaktycznych)
IBITA Bobath dla dorosłych - kurs podstawowy
Moduł I
Prowadzący: Kostas Kypriotis
Cena: 8 800 PLN
6 - 12 października 2025
(120 godz. dydaktycznych)
IBITA Bobath dla dorosłych - kurs podstawowy
Moduł II
Prowadzący: Kostas Kypriotis
|