BMK Facebook

Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa i Powięziowa (KTPP) w obrzękach limfatycznych pierwotnych i wtórnych


Szkolenie akredytowane przez Międzynarodowa organizacja FDM (IFDMO)


UCZESTNICY:
fizjoterapeuci, masażyści, osteopaci, lekarze


OPIS SZKOLENIA:

Szkolenie prezentuje Kompleksową Terapię Przeciwobrzękową i Powięziową, jako podstawową metodę w terapii obrzęku limfatycznego. KTPP obejmuje naukę Manualnego Drenażu Limfatycznego (MDL) w warunkach fizjologii jak i usuniętych węzłów chłonnych, bandażowania (kompresjoterapii) a także elementów pracy powięziowej, nieodzownej w procesie redukcji obrzęku. Część kursu, poświęcona powięzi jest częścią nową, wynikającą z połączenia doświadczeń w pracy z pacjentami obrzękowymi z istniejącą wiedzą o powięzi. Program zawiera więc techniki likwidacji blizn wysokobiałkowych i zwłóknień, naukę korekcji ułożenia powięzi powierzchownej, mobilizację blizn, redukcję powrózków, opracowanie troczków skórnych, będących barierą w odpływie chłonki. Dzięki temu praca ukierunkowana na redukcję obrzęku staje się wielopłaszczyznowa i obejmuje wiele elementów, których połączenie podnosi skuteczność terapeutyczną.

Wiedza z KTPP wykorzystywana jest z powodzeniem w terapii: obrzęków limfatycznych (pierwotnych oraz wtórnych po usunięciu węzłów chłonnych), obrzęków pourazowych, w niewydolności żylnej, obrzęków lipidowych, blizn (również po oparzeniach), przy terapii antycellulitowej i wielu innych.

Istotną i unikatową częścią kursu KTPP jest dokładne przedstawienie anatomii i fizjologii układu limfatycznego oraz warstw powięzi, skorelowanych z naczyniami limfatycznymi i mającymi wpływ na ich przebieg i pracę. Kursanci nauczą się też elementów diagnozy aby kwalifikować i rozpoznawać obrzęki, poznać wskazania i przeciwwskazania do terapii. Poznają procesy, które prowadzą do powstawania obrzęku, dzięki czemu będą w stanie zrozumieć zaistniałe procesy patologiczne i dobrać elementy terapii.

 

PROGRAM SZKOLENIA:

- Wpływ drenażu limfatycznego na organizm człowieka, definicja limfy, budowa układu limfatycznego.

- Powtórzenie anatomii, fizjologii i patofizjologii układu limfatycznego, elementy układu limfatycznego, podział naczyń limfatycznych.

- Elementy KTPP – zasady kompleksowości.

- Zasady stosowania manualnego drenażu limfatycznego: siła ucisku, kierunek, częstotliwość chwytów w obrzękach limfatycznych, etc.

- Ćwiczenia praktyczne algorytmu MDL w jednostronnej mastektomii

- Wskazania i przeciwwskazania do terapii przeciwobrzękowej – klasyfikacja obrzęków.

- Ćwiczenia praktyczne: techniki alternatywne (chwyty obrzękowe przy bliznach wysokobiałkowych), praca na zespole powrózka, MDL w obrzęku limfatycznym kończyny górnej, ciąg dalszy.

- Opracowanie blizn po radioterapii

- Terapia przy podwójnej mastektomii. Ćwiczenia praktyczne: drenaż limfatyczny klatki piersiowej, grzbietu przy mobilnych i niemobilnych bliznach

- Troczki skórne wg Stecco – palpacja oraz uwalnianie.

- Ćwiczenia praktyczne: opracowanie obrzęku limfatycznego kończyny górnej po obustronnej mastektomii, uwzględniając opracowanie troczków i  wykonanie drenażu limfatycznego w miejscach fizjologicznych anastomoz limfatycznych

- Czym jest obrzęk? Rodzaje niewydolności.

- Powtórzenie rodzajów obrzęków – transudat, exudat. Obrzęk limfatyczny – pierwotny i wtórny.

- Obrzęk po mastektomii, obrzęk tłuszczowy, kardialny, tłuszczowo-limfatyczny, żylny.

- Błędy terapeutyczne.

- Elementy KTPP – c.d. – terapia obrzęku – fibroskleroza, neowaskularyzacja i angiogeneza.

- Elementy KTPP – chwyty powięziowe. Znaczenie powięzi powierzchownej – jej anatomiczna i funkcjonalna korelacja z naczyniami limfatycznymi.

- Ćwiczenia praktyczne: terapia obrzęku – chwyty rozluźniające tkankę przy bliznach wysokobiałkowych. Opracowanie powrózków. Mobilizacja blizn. Opracowanie powięzi powierzchownej – przywracanie jej elastyczności w kierunku dystalnym.

- Wykonanie z gąbki materiałów pomocniczych, służących do rozluźnienia przewłóknionej tkanki.

- Taping Tensio® – aplikacje limfatyczne.

- Elementy KTPP – komresjoterapia – teoria. Zasady kompresji, prawo Laplace’a, prawo Bernoulliego. Przeciwwskazania do kompresji - test ABI.

- Ćwiczenia praktyczne: bandażowanie kończyny górnej, powtórka opracowania szyi,

- Drenaż głęboki brzucha – rozrysowanie M.

- Drenaż kończyny dolnej w patologii.

- Manualny drenaż limfatyczny części lędźwiowej pleców, pośladków.

- Wywiad chorobowy.

- Testy diagnostyczne.

- Palpacja.

- Ćwiczenia praktyczne: bandażowanie kończyny dolnej.

- Ćwiczenia praktyczne: Opracowanie graficzne i praktyczne obrzęku kończyny górnej po podwójnej mastektomii z uwzględnieniem opracowania troczków, blokujących odpływ limfy oraz blizn i zwłóknień. Ćwiczenia praktyczne: opracowanie graficzne i praktyczne obrzęku kończyny dolnej po usunięciu węzłów chłonnych pachwinowych z uwzględnieniem opracowania troczków, blokujących odpływ limfy oraz blizn i zwłóknień.

- Ćwiczenia praktyczne: opracowanie graficzne i praktyczne obrzęku kończyny dolnej po usunięciu węzłów chłonnych pachwinowych z uwzględnieniem opracowania troczków, blokujących odpływ limfy oraz blizn i zwłóknień.

 

WYKŁADOWCA:

Robert Faryj - z wykształcenia jest fizjoterapeutą oraz certyfikowanym przez IFDMO instruktorem metody FDM. Od wielu lat szkoli fizjoterapeutów, masażystów, lekarzy i trenerów oraz instruktorów sportu z zakresu Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej (KTP), Tensiotapingu®, Medical Fitness i Qi-Bo®. Na stałe żyje w krainie tysiąca jezior na Mazurach. Pracuje jako fizjoterapeuta w Warszawie i Piszu, głównie z pacjentami ortopedycznymi i obrzękowymi. Jest wynalazcą "Opatrunku Limfatycznego", służącego do zwalczania obrzęków limfatycznych. Obok prac badawczych, zawodowych jak i szkoleniowych jest trenerem Brazylijskiego Jiu Jitsu, Mixed Martial Arts i Qi-Bo®.


CZAS TRWANIA:
4 dni (32 godz. dydaktyczne)

CENA: 3500 PLN

 

Szkolenie certyfikowane!

Szkolenie współorganizowane z Akademią Angitia.

UWAGA!
Uczestnikami tego kusu mogą być tylko absolwenci: Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej i Powięziowej (KTPP) w obrzękach pourazowych, pooperacyjnych i chorobach zapalnych stawów.

 Najbliższe terminy szkoleń

18 - 21 sierpnia 2022 (32 godz. dydaktyczne)

Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa i Powięziowa (KTPP) w obrzękach limfatycznych pierwotnych i wtórnych

Prowadzący: Robert Faryj

Cena: 3500 PLN