BMK Facebook

Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa i Powięziowa (KTPP) w obrzękach pourazowych, pooperacyjnych i chorobach zapalnych stawów


Szkolenie akredytowane przez Międzynarodowa organizacja FDM (IFDMO)


UCZESTNICY:
fizjoterapeuci, masażyści, osteopaci, lekarze


OPIS SZKOLENIA:

Szkolenie prezentuje Kompleksową Terapię Przeciwobrzękową i Powięziową, jako podstawową metodę w terapii obrzęku limfatycznego. KTPP obejmuje naukę Manualnego Drenażu Limfatycznego (MDL) w warunkach fizjologii jak i usuniętych węzłów chłonnych, bandażowania (kompresjoterapii) a także elementów pracy powięziowej, nieodzownej w procesie redukcji obrzęku. Część kursu, poświęcona powięzi jest częścią nową, wynikającą z połączenia doświadczeń w pracy z pacjentami obrzękowymi z istniejącą wiedzą o powięzi. Program zawiera więc techniki likwidacji blizn wysokobiałkowych i zwłóknień, naukę korekcji ułożenia powięzi powierzchownej, mobilizację blizn, redukcję powrózków, opracowanie troczków skórnych, będących barierą w odpływie chłonki. Dzięki temu praca ukierunkowana na redukcję obrzęku staje się wielopłaszczyznowa i obejmuje wiele elementów, których połączenie podnosi skuteczność terapeutyczną.

Wiedza z KTPP wykorzystywana jest z powodzeniem w terapii: obrzęków limfatycznych (pierwotnych oraz wtórnych po usunięciu węzłów chłonnych), obrzęków pourazowych, w niewydolności żylnej, obrzęków lipidowych, blizn (również po oparzeniach), przy terapii antycellulitowej i wielu innych.

Istotną i unikatową częścią kursu KTPP jest dokładne przedstawienie anatomii i fizjologii układu limfatycznego oraz warstw powięzi, skorelowanych z naczyniami limfatycznymi i mającymi wpływ na ich przebieg i pracę. Kursanci nauczą się też elementów diagnozy aby kwalifikować i rozpoznawać obrzęki, poznać wskazania i przeciwwskazania do terapii. Poznają procesy, które prowadzą do powstawania obrzęku, dzięki czemu będą w stanie zrozumieć zaistniałe procesy patologiczne i dobrać elementy terapii.

 

PROGRAM SZKOLENIA:

- Wpływ drenażu limfatycznego na organizm człowieka, budowa układu limfatycznego i i mechanizmów odpowiedzialnych za powrót krewi do serca.

- Historia Manualnego Drenażu Limfatycznego.

- Podział naczyń limfatycznych.

- Anatomia, fizjologia i patofizjologia układu limfatycznego.

- Elementy KTPP – zasady kompleksowości.

- Zasady stosowania manualnego drenażu limfatycznego: siła ucisku, kierunek, częstotliwość chwytów etc.

- Ćwiczenia praktyczne: nauka wykonywania podstawowych 4 chwytów Voddera: stały ruch okrężny, pompujący, czerpakowy i obrotowy

- Wskazania i przeciwwskazania do terapii przeciwobrzękowej – klasyfikacja obrzęków.

- Ćwiczenia praktyczne: opracowanie węzłów chłonnych szyjnych (pobudzenie centralne/ Terminus, Fundus).

- Ćwiczenia praktyczne: podstawowe chwyty i techniki drenażu limfatycznego dla twarzy i kończyny dolnej.

- Węzły chłonne – budowa, zadania, lokalizacja.

- Działy wodne – areał, strefa, terytorium, kwadrant.

- Siły wspierające prąd zwrotny krwi żylnej. Znaczenie pompy mięśniowej, powięziowej, stawowej, ciśnień piersiowego i abdominalnego, etc.

- Procesy zachodzące w kapilarach krwionośnych – dyfuzja, osmoza.

- Zadania układu limfatycznego. Skład chłonki, ultrafiltrat brutto i netto.

- Ćwiczenia praktyczne: drenaż limfatyczny kończyny dolnej, części dorsalnej/pośladki.

- Troczki skórne wg Idy Rolf – palpacja, mobilizacja.

- Ćwiczenia praktyczne: drenaż głęboki brzucha, podbrzusza i klatki piersiowej wentralnie.

- Rodzaje niewydolności systemów naczyniowych.

- Rodzaje obrzęków – transudat, exudad i mechanizmy odpowiedzialne za ich powstawanie. Rodzaje niewydolności układu limfatycznego.

- Elementy KTPP – chwyty powięziowe. Znaczenie powięzi powierzchownej – jej anatomiczna i funkcjonalna korelacja z naczyniami limfatycznymi.

- Ćwiczenia praktyczne: terapia obrzękowa – chwyty rozluźniające tkankę przy bliznach i obrzękach wysokobiałkowych.

- Ćwiczenie praktyczne: opracowanie powrózków. Mobilizacja blizn. Opracowanie powięzi powierzchownej – przywracanie elastyczności i korekcja jej ułożenia w kierunku dystalnym.

- Omówienie obrzęków – pourazowych, pooperacyjnych i w stanach zapalnych stawów.

- Najczęstsze błędy terapeutyczne w procesie zwalczania obrzęków.

- Elementy KTPP  – zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, złamania, stany pooperacyjne, stany zapalne, dystrofia odruchowa, naderwania i zerwania więzadeł. terapia obrzęku reumatycznego kończyny górnej i dolnej, postępowanie w twardzinie, chorobie Sudecka, Fibromialgii, łuszczycowym zapaleniu stawów.

- Elementy KTPP – komresjoterapii – teoria. Zasady kompresji, prawo Laplace’a, prawo Bernoulliego. Przeciwwskazania do kompresji - test ABI.

- Ćwiczenia praktyczne: opracowanie kończyny górnej, karku, klatki piersiowej dorsalnie.

- Algorytmy postepowania terapeutycznego: zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, złamania, stany pooperacyjne, stany zapalne, naderwania i zerwania więzadeł.

- Wywiad chorobowy. Testy diagnostyczne. Przebieg tętnic i kolektorów limfatycznych głębokich.

- Ćwiczenia praktyczne: algorytmy postepowania terapeutycznego zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, złamania, stany pooperacyjne, stany zapalne, dystrofia odruchowa, naderwania i zerwania więzadeł,  w odniesieniu do kończyny górnej.

 

WYKŁADOWCA:

Robert Faryj - z wykształcenia jest fizjoterapeutą oraz certyfikowanym przez IFDMO instruktorem metody FDM. Od wielu lat szkoli fizjoterapeutów, masażystów, lekarzy i trenerów oraz instruktorów sportu z zakresu Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej (KTP), Tensiotapingu®, Medical Fitness i Qi-Bo®. Na stałe żyje w krainie tysiąca jezior na Mazurach. Pracuje jako fizjoterapeuta w Warszawie i Piszu, głównie z pacjentami ortopedycznymi i obrzękowymi. Jest wynalazcą "Opatrunku Limfatycznego", służącego do zwalczania obrzęków limfatycznych. Obok prac badawczych, zawodowych jak i szkoleniowych jest trenerem Brazylijskiego Jiu Jitsu, Mixed Martial Arts i Qi-Bo®.

 

 

 

 

 

 

 

CZAS TRWANIA: 4 dni (32 godz. dydaktyczne)

CENA: 3500 PLN


Szkolenie certyfikowane!

Szkolenie współorganizowane z Akademią Angitia.
Najbliższe terminy szkoleń

23 - 26 czerwca 2022 (32 godz. dydaktyczne)

Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa i Powięziowa (KTPP) w obrzękach pourazowych, pooperacyjnych i chorobach zapalnych stawów

Prowadzący: Robert Faryj

Cena: 3500 PLN