BMK Facebook

Skolioza w aspekcie neurokinezjologicznym

UCZESTNICY:

fizjoterapeuci, lekarze, studenci fizjoterapii, medycyny minimum III roku studiów

Celem szkolenia jest przedstawienie mechanizmów tworzenia się skolioz oraz możliwości terapeutycznych, w oparciu o koncepcję K. Lewita, H. Kabata, V. Vojty, oraz zapoznanie uczestników z możliwościami wykorzystania taśmach TRX w praktyce fizjoterapeutycznej.

Część teoretyczna oraz praktyczna oparte są o  założenia ontogenezy człowieka od okresu prenatalnego do późnej starości,   kinezjologię,   neurofizjologię wg koncepcji: K. Lewita, H. Kabata, V. Vojty. Mało kto wie, że Panowie wspierali się naukowo oraz korzystali ze swojej wiedzy w tworzeniu indywidualnych koncepcji. Indywidualnych nie oznacza odizolowanych. Wiedza z zakresu neurologii, kinezjologii oraz biomechaniki, przy tym doświadczenie jako lekarzy neurologów, neurofizjologów pozwoliło im na stworzenie zdawałoby się trzech różnych metod -jednak tak podobnych do siebie. Zapraszamy na szkolenie, podczas którego dowiedzą się Państwo dlaczego to właśnie podejście od strony neurologicznej jest tak istotne w diagnozowaniu oraz w terapii skoliozy, niezależnie od wieku pacjenta, oraz przyczyn jej powstania.

Program szkolenia powstał w oparciu o założenia treningu funkcjonalnego na taśmach TRX.

Taśmy TRX to zestaw regulowanych pasów, pierwotnie stworzonych jako pasy rehabilitacyjne, później zmodyfikowanych przez Randy'ego Hetricka - byłego komandosa, amerykańskiej jednostki specjalnej Navy Seals. Celem Amerykanina było stworzenie przyrządu, który umożliwiłby ćwiczenie i wzmacniane ciała w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Poza powszechnością, zaletą taśm TRX jest możliwość wykorzystania masy własnego ciała do wzmocnienia całego układu kostno - mięśniowo - nerwowego, bez ryzyka przeciążenia stawowego. TRX polecany jest każdemu, niezależnie od stopnia jego wytrenowania. Przy odpowiednim doborze ćwiczeń pozwala nam to przeciwdziałać patomechanizmowi skolioz.

PROGAM SZKOLENIA:

- Zasady diagnostyki,
- Elementy terapii manualnej,
- Kinesiotaping w skoliozach,
- Patobiomechanikę skolioz,
- Zasady korzystania z taśm TRX,
- Możliwości tworzenia ćwiczeń ,
- Sposoby doboru odpowiednich technik, indywidualnie do pacjenta.

Dzień 1

Teoria
- Anatomia funkcjonalna
- Biomechanika,
- Mechanizm powstawania skolioz,
- Diagnostyka
- Programowanie terapii.

Praktyka
- Diagnostyka
- Terapia z elemtami KT,
- Programowanie terapii.


Dzień 2

Teoria:
- Zasady bezpieczeństwa
- Obsługa sprzętu
- Metodyka wykonywania ćwiczeń.

Praktyka:
- Techniki ćwiczeń na taśmach TRX,
- Kombinacje ćwiczeń w zależności od możliwości pacjenta,
- Metody łączenia ćwiczeń.


WYKŁADOWCY:

mgr Alina Wojciechowska - Specjalista z zakresu fizjoterapii pediatrycznej i ginekologiczno-położniczej. Certyfikowany międzynarodowy terapeuta Vojty, autor oraz współautor publikacji z zakresu fizjoterapii, prelegent wielu konferencji. Tytuł mgr fizjoterapii uzyskała w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, obecnie doktorantka i pracownik dydaktyczny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, konsultant i terapeuta z zakresu fizjoterapii pediatrycznej w Przychodni w Londynie. Specjalizuje się w terapii wcześniaków. Ponadto jako terapeuta manualny pracuje z kobietami ciężarnymi przygotowując je do porodu, łagodząc dolegliwości bólowe oraz skutki poporodowe (blizny, nietrzymanie moczu, zespoły bólowe kręgosłupa, otyłość). Jako terapeuta pediatryczny specjalizuje się w terapii manualnej dzieci oraz w neurostymulacji rozwojowej. Jej pacjenci to dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, z asymetriami, wadami postawy. Wieloletnie doświadczenie zdobyła pracując oraz odbywając staże w specjalistycznych ośrodkach medycznych, klinikach uniwersyteckich. Aktywnie pogłębia swoją wiedze teoretyczną oraz warsztat pracy na kongresach, kursach, szkoleniach. Sama jako instruktor prowadzi szkolenia dla personelu medycznego z zakresu terapii manualnej w ginekologii i położnictwa oraz neurologii dziecięcej. Poza personelem medycznym jako certyfikowany instruktor posiada również ofertę dla rodziców oraz przyszłych rodziców z zakresu masażu niemowlęcego tj. Masażu Shantala.


CZAS TRWANIA: 2 dni (16 godzin dydaktycznych, gdzie 1 godz. dydaktyczna = 45 min)

Cena: 840 PLN

Istnieje możliwość wykupienia 3 szkoleń w pakiecie: Neurodiagnostyka niemowląt i dzieci, Skolioza w aspekcie neurokinezjologicznym, Terapia tkanek miękkich w pediatrii, w cenie 2520 zł 2200 zł.

Istnieje możliwość wykupienia 3 szkoleń w pakiecie: Neurodiagnostyka niemowląt i dzieci, Skolioza w aspekcie neurokinezjologicznym, Terapia tkanek miękkich w pediatrii, w cenie 2400 zł 2100 zł.Najbliższe terminy szkoleń

25 - 26 stycznia 2020 (16 godz. dydaktycznych)

Skolioza w aspekcie neurokinezjologicznym

Prowadzący: Alina Wojciechowska

Cena: 840 PLN