BMK Facebook

Trening funkcjonalny

DLA KOGO PRZEZNACZONY JEST KURS:

Do udziału zapraszamy przede wszystkim trenerów i instruktorów sportu, fizjoterapeutów, lekarzy, trenerzy personalnych, zawodników, osoby aktywne fizycznie

UWAGA:"Trening funkcjonalny" ma swoje pierwotne źródło w funkcjonalnych koncepcjach (metodach) fizjoterapeutycznych. Ze względu na swoją efektywność został bardzo szybko zaadaptowany do pracy z zawodnikami i osobami uprawiającymi sport rekreacyjny. Popularyzacja treningu funkcjonalnego i pojawiające się regularnie jego "odmiany", często poparte dużymi nakładami marketingowymi, spowodowały, że wiele zagadnień zostało uproszczonych i zniekształconych. Często ta niekorzystna ewolucja miała na celu maksymalne uproszczenie wiedzy i oderwanie jej od fizjologii, anatomii i biomechaniki. W chwili obecnej ta uproszczona wersja treningu funkcjonalnego w wielu miejscach stała się niestety wersją obowiązującą. Często jedynym osiąganym efektem treningu jest zmęczenie zawodnika, a nie poprawienie danej funkcji (umiejętności, sprawności, cechy).

Jako zespół praktyków, prowadzący od wielu lat specjalistyczne szkolenia, korzystający z koncepcji treningu funkcjonalnego w codziennej pracy zebraliśmy większość dostępnej współcześnie wiedzy, dokonaliśmy jej krytycznej analizy (często w oparciu o twarde dowody naukowe), wsparliśmydoświadczeniami z codziennej pracy i opracowaliśmy w formie warsztatów.

 

forma zajęć: wykład (25%) + warsztaty (75%)

Treść poziomu podstawowego nie wnika zbyt mocno w zagadnienia fizjologiczne, anatomiczne i biomechaniczne pokazując jednak, jak bardzo wiedza z tego zakresu jest niezbędna dla podniesienia efektywności treningu i unikania błędów treningowych. W trakcie 2 dni nauczycie się jak ważne są mocne fundamenty każdej pracy, a zwłaszcza pracy długofalowej, nastawionej na osiągnięcie konkretnego celu, często w ściśle określonym czasie. Wiedza na tym poziomie powinna być wystarczająca dla tych z Was, którzy będą traktowali trening funkcjonalny jako uzupełnienie innych metod i sposobów pracy.

PROGRAM SZKOLENIA:

- trening funkcjonalny - 2 zdania na temat definicji, historii i ogólnych założeń
- krytyczna analiza nowych starych trendów treningowych (od aerobicu do crossfitu)
- anatomia (uporządkowanie wiedzy niezbędnej w dalszej części zajęć)
- ocena funkcjonalna - podstawowe testy, zasady wykonywania i interpretacji, identyfikacja słabych ogniw, budowanie planu "korekcji" złych nawyków, koncepcja core stability
- trening - kiedy? jaki? i dla kogo? (piramida wysiłkowa, energetyka poszczególnych form treningu), indywidualizacja procesu treningowego, najczęstsze błędy popełniane przez instruktora / trenera / zawodnika i ich wpływ na wynik sportowy
- wolne ciężary / maszyny / ciężar własnego ciała
- przysiad, pompka, brzuszki - podstawowe ćwiczenia, zasadnicze błędy - jak poprawić skuteczność, progresja stopnia trudności
- stretching - kiedy? jak? - najczęstsze błędy, propozycje ćwiczeń (wybrane grupy mięśniowe)
- sprzęt i wyposażenie w treningu funkcjonalnym
- problemy medyczne w treningu funkcjonalnym - urazy, przetrenowanie, żywienie i suplementacja

 

WYKŁADOWCY:

Robert Witkowski "Czajnik"

 

Fizjoterapeuta, terapeuta manualny (Kaltenborn, Acermann), ukończył szkolenia z zakresu terapii tkanek miękkich, PNF, medycznego treningu terapeutycznego, metody McKenziego i kinesiotapingu. Od prawie 15 lat aktywnie trenuje Capoeira (instruktor 3 stopnia w grupie International Capoeira Raiz), medalista mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski w akrobatyce sportowej. Próbował swoich sił również jako zawodnik taekwondo, boksu i muay thai.

 

 

 

Jacek Jankiewicz "Apacz"

 

Specjalista inżynierii biomedycznej, który zaprzągł biomechanikę do "ciężkiej pracy fizycznej". Jako fascynat sportu uczynił z treningu sposób na życie. W codziennej pracy przeplata doświadczenia "naukowe" z treningiem siłowym, budowaniem core stability i pracą w funkcji. Oprócz treningu funkcjonalnego aktywnie uprawia wspinaczkę sportową. Posiada stopień mistrzowski w taekwondo.

 

 

 

 

Tomasz Chmielewski

Lekarz, (Poradnia Medycyny Sportowej BMK Centrum Rehabilitacji); specjalizuje się w funkcjonalnej ocenie młodych sportowców, korekcji zaburzeń biomechanicznych i medycznych aspektach treningu motorycznego. Jest autorem kilkudziesięciu szkoleń dla fizjoterapeutów, lekarzy i trenerów. W zespole prowadzącym szkolenie odpowiada m.in. za zagadnienia związane z fizjologią wysiłku, suplementacją i urazami narządu ruchu.

 

 

 

Trening funkcjonalny

CZAS TRWANIA: 2 dni (16 godzin dydaktycznych, gdzie 1 godz. dydaktyczna = 45 min)

CENA: 790 PLNNajbliższe terminy szkoleń